Učitavanje...
Ignoriranje povišenog krvnog tlaka (hipertenzije) može imati ozbiljne posljedice po zdravlje.
Mnogi pacijenti često prekasno otkriju da boluju od ove kronične bolesti, jer se ne kontroliraju redovito. Mjerenje krvnog tlaka bi se u idealnim slučajevima trebalo obavljati nekoliko puta godišnje, najbolje kod doktora kako bi rezultati bili što precizniji.
Pravovremeno detektiranje bolesti
Simptomi koji mogu ukazivati na hipertenziju su: jutarnje glavobolje, krvarenja iz nosa, vrtoglavice, nepravilan rad srca, poteškoće s vidom, zujanje u ušima, nestabilnost pri hodu, nesvjestice, mučnine, zbunjenost, anksioznost, crvenilo lica, bolovi u području prsa i tremor mišića. Povišeni tlak oštećuje krvne žile, što za posljedicu ima smanjen protok krvi i kisika do srca i mozga. S obzirom na navedeno, pravovremeno otkrivanje bolesti i pridržavanje propisanih mjera liječenja ključni su kod ove bolesti koja pogađa sve veći broj ljudi u svijetu.
Kako sniziti visoki tlak uz pomoć lijekova?
Nekoliko je skupina lijekova koji se koriste u liječenju povišenog tlaka, a terapiju mora odrediti liječnik nakon kontrole. Tek nakon detaljnih konzultacija pacijenti dobivaju lijek, odnosno kombinaciju lijekova za visoki tlak. Kako bi se vrijednosti krvnog tlaka održavale unutar normalnih granica, terapiju je potrebno uzimati redovito, čak i onda kad se pacijent osjeća dobro, kako ne bi došlo do ponovnog porasta tlaka. S obzirom na užurbana i stresna vremena u kojima živimo, takav je ishod vrlo čest te ga je potrebno spriječiti na vrijeme.
Glavni cilj u liječenju hipertenzije je što niži tlak, no uz terapiju, pacijent i dalje ne smije zaboraviti na promjenu životnih navika - zdraviju prehranu, tjelesnu aktivnost, prestanak konzumacije alkohola i cigareta te zdravo nošenje sa svakodnevnim stresorima koji su svuda oko nas.
Kako sniziti visoki tlak bez lijekova?
Pozitivan učinak u liječenju hipertenzije ima promjena životnih navika. Uravnotežena prehrana, tjelesna aktivnost umjerenog intenziteta nekoliko puta tjedno i održavanje normalne tjelesne težine pomoći će vam da snizite krvni tlak za nekoliko mmHg bez iznimke.
Što se tiče tjelesne aktivnosti, odredite koja vam najbolje odgovora. Za neke to može biti nešto brže hodanje, a za druge plivanje, trčanje ili redoviti odlasci u teretanu. Važno je znati da nismo svi isti te nas ne motiviraju iste stvari. Ograničite konzumaciju suhomesnatih proizvoda i konzervirane hrane bogate soli koja je jedan od najvećih neprijatelja normalnog krvnog tlaka, a isto vrijedi i za alkohol. Ako ste pušač, savjetuje se da odmah prestanete s tom štetnom navikom koja ubrzava proces zadebljanja stijenki krvnih žila. Pušenje u kombinaciji s hipertenzijom povećava mogućnost oštećenja krvnih žila te na kraju i pojavu moždanog ili srčanog udara.
Osigurajte si najmanje sedam sati sna dnevno te iz spavaće sobe uklonite sve elektroničke uređaje. Pravilan ritam spavanja je još jedan saveznik u snižavanju krvnog tlaka.
Za kraj, ali ništa manje važno: definirajte stresore u svom životu te naučite kako ih izbjeći ili se što bolje nositi s njima. Stres je još jedan veliki neprijatelj normalnog krvnog tlaka i kvalitetnog života koji se pojavljuje gotovo svakodnevno. Poslušajte savjete okoline, no na kraju dana ipak poslušajte sebe, jer vi najbolje znate što vam pomaže u takvim situacijama.
Saznajte više