Učitavanje...
Bernardina Šarac, dr. med., spec. obiteljske medicine o hipertenziji i oštećenju bubrega.
Saznajte više
Kako srce pumpa krv po tijelu, mijenja se i pritisak kojim ona gura stijenke krvnih žila. Krv teče kroz krvne žile baš zato što se nalazi pod određenim tlakom, a tlak se stvara radom srca kao pumpe. Kada srce istisne krv u arterije, tlak raste, a kada je srce opušteno, tlak je niži.
Krvni tlak je promjenjiv, a podložan je brojnim unutarnjim i vanjskim čimbenicima. Dijelimo ga na normalni i povišeni krvni tlak koji je poznat i pod nazivom 'hipertenzija'. Normalna vrijednost krvnog tlaka iznosi 120/80 mmHg (milimetara stupca žive) do 140/90 mmHg, ali ne više od toga. Sve preko toga smatra se gornjom vrijednosti normalnog krvnog tlaka.
Pojava hipertenzije (povišenog tlaka) postaje sve veći javno-zdravstveni problem. Za nju je iznimno važna razvijena i dostupna zdravstvena zaštita, ali i znanje ljudi o ovoj bolesti, kao i motiviranost da kontinuirano kontroliraju krvni tlak kako bi na vrijeme otkrili dijagnozu i počeli s momentalnim liječenjem. Hipertenziju otežava činjenica da u većini slučajeva nema simptoma i zato su redoviti pregledi od krucijalne važnosti. Porast hipertenzije u svijetu posljedica je neaktivnosti, odnosno sjedilačkog načina života, sve raširenije pretilosti, prekomjernog unošenja kuhinjske soli u organizam i stresa. No to su samo neki od rizičnih čimbenika za hipertenziju. Tu su još i: